przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Jabłeczna - prawosławny monaster


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Jabłeczna, niewielka wioska nad Bugiem na Podlasiu to ważne miejsce dla wyznawców prawosławia. Znajduje się tu cerkiew i monaster św. Onufrego, który powstał w XV wieku.

Św. Onufry, mistyk i asceta z IV w., syn perskiego króla, który 60 lat modlił się i pościł na pustyni, objawił się łowiącym na Bugu rybakom, prosząc, aby w tym miejscu było chwalone jego imię. Potwierdzeniem jego woli była ikona, którą rybacy znaleźli na brzegu. Posłuszni woli mistyka zbudowali świątynię i założyli pustelnię strzegąc drogocennej ikony Wielkiego Onufrego.

Nieopodal klasztoru stoi drewniana kaplica p.w. Świętego Ducha  w przepięknym parku, niedaleko klasztoru, pośród łąk i stawów, starych dębów i dorodnych wierzb. W neoklasycystycznej cerkwi z lat 1830-40 znajduje się wspaniały ikonostas czyli ozdobna, pokryta ikonami ściana, oddzielająca nawę świątyni od ołtarza. Najcenniejszym zabytkiem cerkwi w Jabłecznej jest XV-wieczna ikona, przedstawiająca św. Onufrego i cudotwórcza ikona Matki Bożej Jabłeczyńskiej. Obie napisano na cyprysowych deskach. W monasterze jest też Ewangeliarz Liturgiczny z 1498 roku.

Prawosławny monaster, woj. lubelskie, pow. bialski, Jabłeczna

http://www.klasztorjableczna.pl

Poleć znajomemu | Wersja do druku