przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Książ


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Monumentalny zamek Książ w Wałbrzychu jest najpotężniejszym na Śląsku i trzecim co do wielkości w Polsce, po Wawelu i Malborku. Położony malowniczo na cyplu skalnym słynie z wielu niewyjaśnionych dotąd zagadek.

Pierwsza kamienna twierdza została wybudowana w XIII wieku. Przez wieki zamek należał do potężnego rodu Hochbergów i był wielokrotnie przebudowywany. W końcu XIX stulecia panią Książa została Angielka Daisy, która ze względu na owiane tajemnicą miejsce pochówku, nazywana jest Białą Damą. Jej dobry duch wędruje nocą po 400 zamkowych komnat.
W czasie II wojny światowej zamek przejęli Niemcy, którzy wydrążyli w skale pod nim sieć korytarzy i podziemnych sal. Plotka głosi, że hitlerowcy ukryli tam dzieła sztuki i skarby zrabowane na terenie Śląska. Do dziś nie wiadomo, czy  miała tam być kwatera Hitlera czy też ośrodek badawczy nad bronią biologiczną, chemiczną lub elektroniczną.
Zamek otaczają tarasy ogrodowe z 27 fontannami oraz piękny park krajobrazowy. Wysoka wieża dostępna dla turystów stanowi doskonały punkt widokowy.

W zamku odbywają się wernisaże, koncerty i wystawy. W imponujących stajniach mieszkają konie rozmaitych ras i maści, udostępniane do jazdy rekreacyjnej. Międzynarodowe zawody w powożeniu i jeżdżeniu oraz aukcje koni cieszą się dużym powodzeniem.

woj. dolnośląskie, pow. wałbrzyski
www.ksiaz.walbrzych.pl /En, De/

Poleć znajomemu | Wersja do druku