przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Licheń


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Licheń w województwie wielkopolskim słynie z największego kościoła w Polsce, który jest jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych.

Licheń leży przy trasie Warszawa-Poznań, 16 km od Konina. To tu w 1813 roku Maryja ukazała się polskiemu legioniście, ciężko rannemu w bitwie pod Lipskiem. Matka Boża poleciła mu, aby umieścił jej wizerunek w jego rodzinnej okolicy, koło Lichenia. Cudowny obraz Matki Boskiej Licheńskiej, nieznanego malarza z XIX wieku, przed którym modlili się wierni w czasie epidemii cholery zapoczątkował żywy do dziś kult maryjny.

W latach 1994 – 2004, po 10 latach budowy, staraniem księży marianów wzniesiona została monumentalna świątynia ku czci Matki Bożej Licheńskiej. Największy kościół w Polsce jest votum dziękczynno-błagalnym na jubileusz 2000–lecia.

Zbudowany na planie krzyża nawiązuje do kalendarza (365 okiem i 52 drzwi) oraz do faktów z życia Chrystusa ( 33 stopnie głównego portyku).

Wielkość kościoła zamyka się w imponujących liczbach: 23 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 139 metrów długości, wysokość nawy głównej 44 metry, wieży 141 metrów. W dzwonnicy wisi odlany we Włoszech spiżowy dzwon, ważący 14,7 ton, który codziennie wybija południe.
Każdego roku do Lichenia przybywa około miliona pielgrzymów.


www.lichen.pl /English, Deutsch, Francais, Russian/

Poleć znajomemu | Wersja do druku


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie