przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Narwiański Park Narodowy


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Naturalne, niemal dziewicze systemy rzeczne to jedna z największych atrakcji przyrodniczych Polski. Najciekawszym przykładem dzikiej rzeki nizinnej jest Narew. Na odcinku od Suraża do Rzędzian rzeka tworzy niezwykle skomplikowaną, rozgałęzioną sieć kanałów, koryt i starorzeczy. Hydrolodzy klasyfikują Narew jako rzekę anastomozującą (warkoczową). Na świecie jest tylko kilka takich rzek m.in. Amazonka i Kongo. W Europie ten typ rzeki zobaczyć można jedynie tutaj.

Narwiański Park Narodowy oddalony jest zaledwie ok. 15 km od granic administracyjnych Białegostoku. Ochroną parku narodowego objęto kilkadziesiąt kilometrów doliny Narwi pomiędzy Surażem a Rzędzianami. Głównym powodem utworzenia parku narodowego jest unikalny w skali światowej charakter rzeki płynącej jednocześnie wieloma korytami.

Narew najpiękniejsza jest wczesną wiosną, gdy intensywnie turkusowy kolor wody kontrastuje z ciepłym piaskowym kolorem trzcinowisk. O tej porze dolina Narwi jest jednym z ważniejszych punktów przystankowych dla migrujących ptaków. W wodnym labiryncie schronienie znajdują tysiące ptaków lęgowych i przelotnych. Symbolem Narwiańskiego Parku Narodowego jest błotniak stawowy (ptak drapieżny z rodziny jastrzębiowatych), którego liczbę par lęgowych ocenia się na ponad 30. Wiosną bez trudu obserwować można liczne kaczki, mewy, rybitwy, bataliony, rycyki, czajki, bekasy, żurawie i błotniaki. Spośród 203 gatunków ptaków występujących na terenie parku 28 jest zagrożonych wyginięciem.

Największym ssakiem parku narwiańskiego jest łoś. Nad Narwią spotkać też można bobry, piżmaki, wydry, borsuki i lisy. W Narwiańskim Parku Narodowym występuje ponad 20 gatunków roślin chronionych m. in. storczyki: krwisty i plamisty, irys syberyjski, goździk pyszny, rosiczka okrągłolistna.

Na terenie parku wyznaczono 6 szlaków pieszych, 4 rowerowe, 2 wodne i jedną ścieżkę edukacyjną w pobliżu siedziby parku w Kurowie. Atrakcją typowo regionalną są wycieczki po Narwi tradycyjną łodzią tzw. pychówką.

Atrakcje w okolicy:

 

Poleć znajomemu | Wersja do druku

AMCieszewscy 20090415 9999 109, image

Narew - tradycyjne łódki "pychówki"

AMCieszewscy 20100420 5681, image

Bociania wioska

AMCieszewscy 20090519 9999 88, image

Storczyk plamisty

AMCieszewscy 20090415 9999 118, image

Wieża obserwacyjna nad Narwią

AMCieszewscy 20090415 9999 117, image

Łabędź niemy

AMCieszewscy 20090415 9999 100, image

Jedno z koryt Narwi