przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Benedyktyński klasztor w Tyńcu funkcjonuje już od niemal tysiąca lat i jest najstarszym opactwem w Polsce. Tutejsi zakonnicy zgodnie ze swoim mottem, „módl się i pracuj” słyną z sumienności, skromności oraz wspaniałych wyrobów z owoców i ziół, naturalnie poprawiających zdrowie.

Opactwo położone jest na stromym, wapiennym brzegu Wisły i dlatego od początku pełniło rolę ufortyfikowanej warowni. Przekraczając jego mury na pewno poczujemy tajemniczą atmosferę średniowiecznego klasztoru. Z pierwotnej budowli z 1044 roku zachowała się do dziś południowa ściana bazyliki z romańskim portalem i kilka elementów architektonicznych. Po zniszczeniach, które przyniósł najazd tatarski, odbudowano cały kompleks w stylu gotyckim, a następnie w duchu baroku.

W monumentalnym kościele Świętych Piotra i Pawła codziennie rozbrzmiewa uroczysty chorał gregoriański. Warto zwrócić uwagę na rokokowy ołtarz z czarnego marmuru autorstwa Franciszka Placidiego. Około 40 lat temu w podziemiach kościoła dokonano niezwykłego znaleziska. Odkryto groby siedmiu opatów, a w jednym z nich tzw. Kielich Złotego Opata, niezwykle rzadkie średniowieczne naczynie liturgiczne wykonane ze szczerego złota. Na świecie zachowały się tylko dwa takie kielichy.

Dziś w klasztorze w Tyńcu mieszka 30 mnichów, żyjących według Reguły św. Benedykta. W zabudowaniach klasztornych obowiązuje klauzura, można więc obejrzeć tylko niektóre jego obiekty. Warto obejść budowlę od strony wałów wiślanych i spojrzeć zza murów na benedyktyńskie ogrody tarasowe, których wygląd nie zmienił się od XVI wieku.

Przy opactwie działa Benedyktyński Ośrodek Kultury, który organizuje różnorodne warsztaty dla dorosłych i dla dzieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się tynieckie warsztaty rozwojowe dla dorosłych, takie jak: relaksacyjno-medytacyjne, antydepresyjne, rozwoju osobistego. Ludzie współcześni, żyjący w ciągłym stresie mogą nauczyć się od benedyktynów wyciszenia i odnajdywania sensu, ale także układania kwiatów, znajomości ziół, wiedzy o zdrowiu. Mnisi znani są z tradycyjnych wyrobów, które można kupić w wybranych sklepach w całej Polsce, a także przez internet. Najsłynniejsze to miody, konfitury, syropy oraz nalewki wspomagające odchudzanie, spokojny sen, długowieczność.

Tyniec był niegdyś podkrakowską wsią, obecnie uznawany jest za dzielnicę Krakowa w części zachodniej miasta. Leży na prawym brzegu Wisły, w miejscu, gdzie rzeka przedziera się przez wapienne jurajskie skały, tworząc tzw. Bramę Tyniecką. Z dworca PKP Kraków Główny lub PKS można dojechać autobusem lub tramwajem do Ronda Grunwaldzkiego, następnie autobusem (112) do centrum Tyńca.

Tyniec w Rybim Oku
www.tyniec.mm.com.pl /EN, DE/


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Poleć znajomemu | Wersja do druku