przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Roztoczański Park Narodowy


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Roztoczański Park Narodowy znajduje się w Polsce południowo- wschodniej, ok. 30 km na południowy- zachód od Zamościa i obejmuje najcenniejsze przyrodniczo tereny Roztocza.

Ochrona przyrody na Roztoczu ma tradycję sięgającą końca XVI w., kiedy fragmenty Roztocza Środkowego włączono do Ordynacji Zamojskich. Utworzono wtedy rodzaj zoo - zwierzyniec otoczony 30 kilometrowym ogrodzeniem, gdzie trzymano dzikie zwierzęta.

Roztoczański Park Narodowy ma typowo leśny charakter. 95% powierzchni zajmują lasy bukowe, sosnowe i jodłowe. W parku występuje pomad 400 drzew pomnikowych, tutejsze jodły osiągają wysokość do 50 metrów.

Duże ssaki reprezentowane są przez jelenie, dziki, wilki, rysie i borsuki. Największą atrakcją parku jest dzikie stado koników polskich żyjące na terenie wydzielonej enklawy. Konik polski to rasa wywodząca się od koni Przewalskiego. Do końca XVIII w zamieszkiwały leśne tereny obszarów wschodniej Polski. Koniki przez cały rok przebywają na wolności, ingerencja człowieka ogranicza się jedynie do dokarmiania w okresie zimowym. Każdego roku w stadzie rodzi się kilka źrebaków. Koniki obserwować można ze specjalnej wieży widokowej przy stawie Echo, kilkaset metrów za Zwierzyńcem w stronę Górecka Starego. Dzikie stada koników polskich oglądać można jeszcze w Biebrzańskim Parku Narodowym, Popielnie i Stobnicy.

Przyrodniczą atrakcją Roztocza są położone na południe od parku rezerwaty „Szum” i „Nad Tanwią”. Rezerwaty obejmują doliny niewielkich leśnych rzek z malowniczymi wodospadami i progami rzecznymi nazywanymi tu szumami, szypotami lub porohami.

Przez teren parku przebiega pięć szlaków turystycznych, jedna trasa rowerowa i kilka ścieżek edukacyjnych.

Baza noclegowa najlepiej rozwinięta jest w Zwierzyńcu. Znajduje się tu kilka niewielkich hoteli, pole namiotowe, schronisko szkolne i liczne kwatery prywatne. Najciekawszym zabytkiem Zwierzyńca jest kościół na wodzie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena.

Poleć znajomemu | Wersja do druku

AMCieszewscy 20090425 9999 5, image

Staw Echo

AMCieszewscy 20090424 9999 310, image

Młody źrebak

AMCieszewscy 20090424 9999 211, image

Stado koników polskich

AMCieszewscy 20090424 9999 109, image

Konik polski

KrajobrazyPolski 083, image

Szumy - niewielkie wodospady na leśnych rzekach Roztocza

KrajobrazyPolski 028, image

Pomnikowe dęby, Górecko Kościelne