przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Woliński Park Narodowy


Pokaż poland.gov.pl - turystyka na większej mapie

Najpiękniejszy fragment polskiego wybrzeża Bałtyku znajduje się na wyspie Wolin w północno-zachodnim „rogu" Polski. Ciągnące się przez kilka kilometrów klify osiągają miejscami wysokość ponad 90 m. Krótki spacer brzegiem morza z Międzyzdrojów w kierunku wschodnim wystarczy, by przekonać się, że Wolin jest miejscem ścierania się sił przyrody. Przekonują o tym powalone pnie drzew, aktywne osuwiska czy wydobyte przez sztormowe fale głazy z nadmorskich klifów. Każdego roku morze zabiera tu prawie metr lądu.

Najcenniejsze fragmenty wybrzeża klifowego należą do Wolińskiego Parku Narodowego. Dodatkową atrakcją parku są unikalne zbiorowiska lasów bukowych i delta Świny wraz z kilkoma mniejszymi wyspami. Ok. 1500 m od centrum Międzyzdrojów znajduje się zagroda pokazowa żubrów, idealny cel popołudniowej wycieczki.

Symbolem parku jest orzeł bielik. Wiosną i jesienią każdego roku park jest miejscem wypoczynku migrujących ptaków. W lasach spotkać można sarnę, jelenia, dzika a nawet borsuka. Na wydmach rośnie „polski kaktus" - mikołajek nadmorski a w lasach kilka gatunków storczyków.

Dla miłośników historii ciekawostką jest muzeum tajnej broni niemieckiej V-3 zlokalizowane w Międzyzdrojach-Zalesiu. Muzeum znajduje się w poniemieckim bunkrze na terenie dawnego poligonu wojskowego.

Do Wolińskiego Parku Narodowego najłatwiej dostać się z Międzyzdrojów, leżących tuż przy zachodniej granicy parku lub ze Świnoujścia, położonego 10km dalej w kierunku granicy niemieckiej.

Poleć znajomemu | Wersja do druku