przejdz do zawartosci

up

Szukaj
wielkość czcionki A A A

Wydarzenia

Zobacz orle gniazdo online

14.05.2012 Kutno

zdjęcie bielika fot. Idalia Skalska (wikipedia.pl)

Od lutego można oglądać obraz z gniazda orła bielika na żywo! To wszystko za sprawą kamery, którą zainstalowali eksperci Komitetu Ochrony Orłów (KOO) w Nadleśnictwie Kutno, aby móc podglądać zachowania ptaków w ich naturalnym środowisku.

Orzeł bielik (Haliaeetus albicilla) to największy w Polsce, lęgowy ptak drapieżny. Sylwetka w locie charakteryzuje się długimi i szerokimi skrzydłami, krótkim ogonem i wysuniętą do przodu głową z potężnym dziobem. Rozpiętość jego skrzydeł osiąga nawet 2,6 metra długości. Więcej o charakterystycznych cechach bielików oraz o miejscach ich występowania można znaleźć na stronie KOO.

Transmisja na żywo z gniazda bielików w 2012 roku jest wspólnym przedsięwzięciem edukacyjnym Lasów Państwowych oraz KOO. Głównym celem projektu jest przybliżenie biologii lęgowej bielika oraz promocja proekologicznej gospodarki leśnej. Autorzy projektu pracują nad stworzeniem stref ochronnych dla ptaków drapieżnych, które służą jako ich schronienie.

W tej chwili jest  to jedyna transmisja na świecie, która pokazuje zachowania lęgowe orła bielika. Przez ostatnie 2 lata sztuka ta udała się tylko Estończykom. Dzięki transmisji online możliwe jest zbieranie szczegółowych danych poprzez zapis całego przebiegu lęgu na rejestratorze i późniejszą analizę zgromadzonego materiału badawczego przez naukowców.
 
Polski projekt jest efektem współpracy kilkunastoosobowego zespołu: ornitologów, leśników, elektroników, ekspertów od monitoringu przemysłowego, specjalistów od stron internetowych. Wszystkich autorów projektu połączyła wielka pasja i chęć pokazania internautom w Polsce i na świecie bezpośredniego obrazu z gniazda.

Oglądaj transmisję z gniazda orła bielika online

orzel screen1, Kalendarium 2012 

Więcej informacji o ochronie ptaków drapieżnych w Polsce i o projekcie „Gniazdo bielika na żywo„ na oficjalnej stronie Komitetu Ochrony Orłów

(MN)

Kalendarium

‹ Listopad ›
‹ 2014 ›
Pn Wt Śr Cz Pt Sb Nd
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Miesiąc

Rok

Miejsce

Pokaż wydarzenia